"Geleceğe Taşıyan Dijital Çözümler"
+90 212 691 64 00
+90 212 691 64 30

Ülkeler İçin Yazılım Geliştirmenin Önemi

ÜLKELER İÇİN YAZILIM GELİŞTİRMENİN ÖNEMİ

Küresel sermayenin en önemli kalemlerinden biri de kuşkusuz teknoloji… Artık savunma sanayisi güçlü, tarımda gelişmiş, sağlıkta ileri düzeyde olsanız da teknolojiniz yeteri kadar gelişmemişse eğer tüm bu alanlarda da Dünya’nın gerisinde kalmışsınız demektir. “Teknoloji” tek başına anlam olarak çok geniş bir yelpazeye hitap etse de arka planda yer alan anahtar kelime; yazılım… Teknoloji ve bilgi odaklı yeni ekonomik sistemin önde gelen sektörlerinden biri olan yazılım sektörü, ülkelerin gelişiminde büyük önem arz ediyor. Dünya’nın en fazla cero yapan şirketleri bilişim ve yazılım sonucunda gelişen şirketlerken, ülkelerin ekonomik politikaları da artık bu yönde ilerliyor.

Gelişmiş ülkeler tarafından geliştirilen teknoloji, yine bu ülkelerin yönlendirmesiyle sektör haline geldi. Bu ülkelerin teknolojinin gelişiminde aldığı aktif rol, işin tekelleşmesine, belli markaların sektöre hükmetmesine neden oldu. Ancak zaman içerisinde yazılım geliştirme bir diğer adıyla kodlama 21. yüzyılın en değerli mesleklerinden biri haline dönüştü. Ülkeler kendi yazılımı geliştirmek için önce teknolojiye ardından da insana yatırım yaparken, rekabetin acımasız olduğu bu ortamda Hindistan yazılım konusunda ciddi bir atılım yaparak az gelişmiş ülkelere örnek oldu.
Kalabalık nüfusu, kısıtlı sanayi gücü, çok da verimli olmayan tarım alanlarına rağmen Hindistan, teknoloji alanında dünyanın yükselen ülkesi konumunda.

Bu alanda Hint şirketleri yaptıkları astronomik cirolarla dikkat çekiyor. 2001 yılında 12 milyar dolar ciro yapan Hindistan’ın yazılım şirketleri, 2008 yılına gelindiğinde ise toplam 87 milyar dolar gelir elde etti. Hindistan’daki IT endüstrisi toplam 3 milyon bilişim çalışanına iş imkanı sunarken, 2017’de yapılan bir araştırma sonucu Dünyanın en iyi 10 IT şirketi sıralamasına Hindistan’ın bir şirketi de girmeyi başardı.

Son 5 yılda iyice dillendirilmeye başlanan “Milli yazılım” teriminin altında da bu gelişmeler yatmaktadır. Sanayi casusluğu, siber istihbarat ve kamu kurumlarının duyduğu yazılım ihtiyacı devletin bu alanda yatırım yapmasının kapısını açmıştır. Türkiye’de kamu kurumlarının büyük çoğunluğunun yerli olmayan yazılımlar kullanması, devlet açısından oldukça önemli olan bilgilerin saklanmasını da zorlaştırmıştır. Bu durum yerli yazılım ihtiyacını doğururken, son yıllarda bu yönde yapılan atılımları görmekteyiz. TUBİSAD tarafından açıklanan verile göre 2016 yılında mobil telefon pazarı dışarıda tutulduğunda BT Yazılım ihracatı 2.041 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, bu ihracatın %56’sı Orta Doğu ve Afrika pazarına yapıldı. Türkiye’nin 2023 hedeflerinde ise %50 yerli ürün kullanımı, bilişim sektörünün GSYH’ın %8’ine ulaşması hedefleniyor.

2018 yılı itibariyle Sistem 9’un digital signage alanında geliştirdiği S9Vision yazılımı 20 ülkede kullanılmaktadır. Bu yönden bakıldığında ülkemiz adına gelecek vaat eden bir alanda üzerine düşeni yaptığını söylemekte mümkündür.