"Geleceğe Taşıyan Dijital Çözümler"
+90 212 691 64 00
+90 212 691 64 30

Pazarlamada Dijitalleşmenin Önemi

Pazarlamada Dijitalleşmenin Önemi

Bilişim çağında yaşıyor olmamızın getirdiği yeniliklerden biri de pazarlamanın artık klasik pazarlama tekniklerinden uzaklaşarak e-pazarlama tekniklerine dönüşmüş olması… İnsanlar artık ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri mağazaları gezerek satın almak yerinde internetten temin etmeyi tercih ediyor. Hem zamandan kazanç sağlayan hem de daha ekonomik ürünleri bulmayı kolaylaştıran bu yöntem, pazarlama tekniklerinin de dijital teknolojilerden etkilenmesini ve yeniden şekillenmesini sağlıyor.

Firmalar artık ürünlerini internet üzerinden tanıtıyor, reklamını yapıyor ve satışa çıkarıyor. Ancak dijital dünyanın getirdiği yenilikler elbette bunlarla sınırlı değil. Artık çok daha geniş mecralar tanıtım ve reklam platformu olabiliyor. Çok daha düşük maliyetler ile pazarlama yapmayı kolaylaştıran ve geniş kitlelere ulaşmayı sağlayan led ve lcd ekranlar, dijital pazarlamanın etkili ve kolay yollarından biri haline geldi.

Kalabalık kitlelerin görebileceği alanlara yerleştirilen ekranlar vasıtasıyla ürün tanıtımı ve pazarlaması kolaylıkla yapılabiliyor. Mobil uygulamalar üzerinden hedef müşteri kitlelerine erişmek de bir diğer teknik. Sanal ağ çok geniş kitlelere aynı anda ve hızlı bir şekilde ulaşma imkanı tanırken pazarlama alanında da bu imkandan maksimum derecede faydalanmak mümkün hale geliyor. E-mail ile gönderilen tanıtımlar dahi etkin ve amacına ulaşan bir pazarlamaya örnek olarak gösterilebilir. Artık geniş kesimler tv izlemek yerine internette zaman geçirmeyi tercih ediyor. Bu durum dijital pazarlamanın günümüz dünyasında ne denli önemli olduğunu da gözler önüne seriyor.

Pazarlamanın yanı sıra firmaların vizyonu açısından da dijital teknikler kullanılabiliyor. Çağı yakalayan ve müşteri ile kurumsal iletişimde dijital teknikleri kullanan firmalar çok daha geniş kitlelere sorunsuz bir şekilde hizmet verebiliyor. Sadece bir led ekran üzerinden işlem yaparak firmaya ulaşan müşterilerin de bu durumdan memnuniyet duydukları aşikar. Artık insanlar satın aldıkları ürün ya da hizmet ile ilgili görüşme yapmak için mutlaka bayiye gitmek, telefon kullanmak gibi zaman isteyen yöntemleri tercih etmek durumunda kalmıyor.

Dünya genelinde klasik pazarlama teknikleri neredeyse tarihe karıştı. İnsanlar dijital ortamda görmedikleri firmalara güven duyamaz hale geldi. Ülkemizde de bu yönde hızlı bir seyir olduğu söylenebilir.