"Geleceğe Taşıyan Dijital Çözümler"
+90 212 691 64 00
+90 212 691 64 30

Perakende Mağazacılığın Geleceği

PERAKENDE MAĞAZACILIĞIN GELECEĞİ

Üretici ve tüketici arasındaki mal veya ürünün naklini sağlayan aracılık hizmetine perakendecilik nedir. Ürünün tüketiciye pazarlanmasıyla ilgili faaliyetlerin bütünü perakendecilik olarak tanımlanırken, bu hizmeti veren işletmeler perakende mağazacılığın kapsamına girmektedir. Fakat teknolojik gelişmelerin ışığında dünyada olduğu gibi Türkiye’de de perakende sektörü dijital bir dönüşüm içine girmiştir.

Teknolojik altyapıların ve dijital süreçlerin birbirine entegre edildiği perakende sektörü, zengin alışveriş seçenekleri ile müşterilerine daha kaliteli hizmet sunmanın yeni yollarını keşfederken; birçok marka, işletmelerin yanı sıra online olarak da hizmet veriyor. Artık tüketiciler sadece fiziksel mağazan değil çevrici online hizmet veren mağazalar, mobil uygulamalar ve sosyal medyadan kolayca alışveriş yapıyor. Günümüzde büyük ya da küçük çaplı işletmeler için inovasyon ve değişim bir seçenek değil zorunluluk haline gelirken; internet, sosyal medya, sürekli bilgi yayan makine ve daha birçok teknolojik yenilik perakendeyi dönüştürüyor. Bilişim teknolojilerindeki bu gelişim, insanların alışveriş alışkanlıklarını değiştirirken, hemen hemen her sektör e-ticarete adım attığını görüyoruz.
Yapılan anketlerde perakende sektöründeki son trendleri yakından takip eden markalardan alışveriş yapan müşterilerin memnuniyet seviyesinin çok daha fazla olduğu tespit edilirken, e-ticaret hacminin genişlemesini isteyen firmalar, fiziksel mağazaların içine kiosklar kurarak insanları online alışverişe yönlendiriyor. Bu dönüşümü sağlayan şirketlerin, geleneksel yöntemlerle satış gerçekleştiren markalara oranla gelirlerine 94 milyar dolar kattığını hesap edersek markaların neden e-ticarete bu kadar destek verdiği çok daha net anlaşılmaktadır. E-ticarete yönelen markalar, maliyet, çalışan maaşı veya mağaza kirası gibi birçok alanda kar elde ederken, yapay zekanın en büyük artılarından biri olan veri toplama özelliği ise firmaların üretim stratejilerini belirlemesine yardımcı olmaktadır. Potansiyel müşteri, neler satın alıyor, ne zaman alıyor ve hangi fiyat aracılığını tercih ediyor gibi segmentasyonlara göre ziyaretçilere özel kişiselleştirilmiş biz hizmet sunulmasını sağlıyor. Bu durum müşteri memnuniyetini yükseltirken, insanları daha fazla alışveriş yapmaya yönlendiriyor.

2020 yılına kadar perakende sektörüne yönelik teknoloji harcamalarının 111 milyar doları aşması beklenirken, dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyen her markanın online alışverişle ilgili olarak revizyona gitmesi gereken bir konu olduğu kaçınılmaz bir gerçek…