"Geleceğe Taşıyan Dijital Çözümler"
+90 212 691 64 00
+90 212 691 64 30

Dijital Yayıncılıkta İçerik Yönetiminin Önemi

Dijital Yayıncılıkta İçerik Yönetiminin Önemi

Şehirlerin geliştiği kalabalığın arttığı bölgelerde açık ya da kapalı alanlarda tanıtım, bilgilendirme veya yönlendirme amaçlı ekranlar artık hepimizin hayatında. Şehrin en merkezi bölgelerinde raketlere ya da devasa ekranlara rastlamak mümkün. Ticaret, kültür sanat ya da çeşitli hizmet sunan her bina veya vitrinde görebildiğimiz dijital signage ekranları, teknolojiyi yakından takip eden ve kazanç hacmini yükseltmek isteyen firmaların, en etkili reklam araçlarından biri.

Fakat yaşadığımız internet çağında “güncel kalmak” eskiye oranla çok daha zor. Ciddi teknolojik yatırım yapan birçok firma, kendisini doğru zamanda doğru hedef kitleye anlatamadığı için dijital signage ekranlarında içerik yönetimiyle ilgili olarak profesyonellerden yardım almaktadır.

Digital Signage içerik yönetim sisteminin dijital pazarlama alanındaki önemini kavrayan firmalar, kampanyalarını yönetmek, izlemek ya da verimlilik değerlerini ölçmek için bu alanda hizmet veren ajanslarla iş ortaklığı kurmaktadır. Digital Signage teknolojisi içindeki en kilit bileşenlerin başında içerik yönetimi gelmektedir. Teknolojiyi kullanmadan içeriği yönetemeyiz fakat doğru içeriği vermeden de söz konusu teknolojiden beklenen verimi alamayız. Peki dijital yayıncılık ya da dijital ekranlarda içerik yönetimi neden önemlidir?

Digital Signage sistemlerindeki en önemli bileşen içerik. Ne kadar büyük bir teknoloji kullansanız da ne kadar büyük bir ekran tercih etseniz de kusursuz bir konuma sahip olsanız da doğru içeriği doğru güncellik ile yayına almadığınızda tüm bunların bir anlamı kalmıyor.

Dijital sitemlerinde asıl amaç ekranlardaki içerikleri izletmektir. Bu nedenle içerik ve içerik yönetimi son derece önemlidir. Doğru yerde doğru zamanda doğru içerik hedef kitleye buluşmalıdır. Bir restoran zincirinde ya da fastfood hizmeti veren bir mekandaöğle vaktinde anlık bir kampanya yönetimiyle ekranda yeni bir içerik yaratmanız mümkün. Bu sayede yoğunluğun fazla olduğu anlardaoradaki satın almayı yönlendirebilir ve hedef kitleniz ile doğrudan bir ilişki kurabilirsiniz. Sonrasında daha uzun vadeli görsellerle ortamı farklılaştırabilir, çeşitli ürün ya da hizmetlerini tanıtabilirsiniz.

Bekleme alanı gibi ortamlarda insanları sıkmayacak içerikler üretip insanların hoş vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Böylece bekleme süresindeki algı da düşmüş olur. Hastaneler, kamu kuruluşları ya da toplu taşımalar gibi bekleme süresinin fazla olduğu mekanlarda insanları bilgilendirici, eğitici veya eğlendirici içerikler sunulabilir. İçeriklerin zamanla şekillendirilmesi oldukça önemlidir. İçeriklerin güncellenirken zaman planlamasını doğru yapmak gerekir. Sabah, akşam ya da trafiğin yoğun olduğu anlarda söz konusu ekranlara farklı içerikler olabilir. Evet teknoloji çağımızın vazgeçilmez bir parçası fakat teknolojinin doğru kullanılması yani içeriğin nasıl yönetilmesi, çok çok önemlidir.

Dünya da ve ülkemizde de oldukça fazla yaygınlaşan ve yenilenen Digital Signage ekran ağları arttıkça, içerik yönetiminin önemi de markaların önceliği haline gelmiştir. Günümüzdeki etkili içerik yönetimiyle kullanılan ekranların teknolojisi, tüm sistemin temelini oluşturan yazılımın kalitesi kadar hataya gelmez ve kusursuz olması gereken hizmetlerden biri de kesinlikle içerik yönetimidir.